המדינה מחזירה לנו כסף

Adar Aloni hanan
אדר אלוני
עורכת דין, נוטריון ומגשרת
 מאמר מעיתון כוכב העמק מדור משפטי מרץ 2019.
 
זו איננה מתיחה, זה אמיתי.
במסגרת הליכי כניסה להחלטה 979 (שמספרה הנוכחי הוא 1591) – בעלי נחלות, ששילמו למינהל מקרקעי ישראל דמי הסכמה, דמי היתר עבור תוספת מטרים לבניה או דמי פיצול מגרש מנחלה, זכאים לבצע התחשבנות מול רמ”י.

למי שטרם מכיר, אסביר שהחלטה 979 של רמ”י מעניקה מספר יתרונות משמעותיים לבעלי נחלה שיבחרו להיכנס בשעריה:

ראשית, תבוטל הדרישה לרצף רב דורי לפיה מותר רק להורים, סבים ונכדים (שלושה דורות להתגורר בנחלה. בהתאם להחלטה החדשה, מותר לקרובים בני אותו דור, למשל אחים, להתגורר ביחד בנחלה.

בנוסף, תבוטל מגבלת המטרים המותרים לבנייה לכל בית בנחלה, שהיא כיום 160 מ”ר לבניין הראשון, 160 מ”ר לבניין השני ו-55 מ”ר ליחידת דיור הצמודה לאחד מהשניים. ההחלטה החדשה מתירה לחלק את 375 המטרים על פני כל הבתים המותרים לבניה בנחלה, בכפוף לתכנית בניין עיר. המשמעות הכלכלית של הדבר היא שלא יידרש תשלום של “דמי היתר”, העלולים להגיע לאלפי שקלים למטר באזורי מרכז הארץ, עבור כל מטר החורג מהמגבלה.

יתרון שלישי וחשוב – מי שנכנס להחלטה 979 זכאי לפצל מגרש מהנחלה תמורת 33% בלבד משווי המגרש המפוצל, במקום 91% כפי שהיה עד היום.

יתרון נוסף שטרם אושר, אבל כולנו מקוים שיקרה בעתיד הקרוב, הוא שתינתן למי שנכנס להחלטה 979 הזכות להשכיר יחידת דיור בנחלה. נכון לעכשיו, הוקמה ועדה מיוחדת הבוחנת את הנושא וזו עוד לא קיבלה החלטה, ולכן חשוב לזכור שנכון להיום – אסור להשכיר בתים בנחלה.

מה נדרש על מנת להצטרף להחלטה 979? ישנם שני מסלולים: האחד, תשלום “דמי כניסה בסך 3.75% משווי חלקת המגורים בנחלה (כ-2.5 דונם). המסלול השני הוא תשלום ,”דמי רכישה” בסך 33% משווי חלקת המגורים ובכך להתנתק כמעט לחלוטין משליטתה של רמ”י לגבי מימוש הזכויות בחלקת המגורים. חשוב לציין שמהיתרונות שפירטתי לעיל יכול ליהנות גם מי שנכנס במסלול “דמי הכניסה בלבד!הכניסה בשערי החלטה 979 היא וולונטרית ואין חובה לעשות זאת. מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום בכדי לבחון את כדאיות הכניסה להחלטה, בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל נחלה.

אציין עוד שמי שמוכר את הנחלה חייב לשלם את “דמי הרכישה” במלואם והקונה יהנה מכל יתרונות החלטה 979.

אז החלטנו להצטרף להחלטה 979, איך מבצעים התחשבנות? מחשבים את סכום “דמי הכניסה” או “דמי הרכישה” שנדרשים לשלם ומקזזים מהחשבון את הסכומים ששולמו בין השנים 9.6.2011- 10.4.2018. לצורך החישוב והקיזוז מומלץ להיעזר בשמאי מקרקעין המתמצא בתחום הנחלות.

אבל – שימו לב: הזכות לבצע התחשבנות תסתיים ביום 9.4.2019 שהוא תום שנה מהיום שבו התחילה רמ”י ליישם את הנהלים לביצוע ההחלטות החדשות. חשוב מאוד להפיץ את הבשורה ולקרוא לכל בעלי הנחלות לבחון את הכדאיות של הצטרפות להחלטה הנ”ל, ויפה שעה אחת קודם!

Share on facebook
Share on linkedin
סגירת תפריט