מותק, הילדים חזרו

Adar Aloni hanan
אדר אלוני
עורכת דין, נוטריון ומגשרת

מאמר מעיתון כוכב העמק, מדור משפטי  פברואר 2019

הילדים בגרו, פרחו מן הקן והתחילו להקים משפחה. והנה, לפתע, הם באים ומבקשים לבנות בית במושב כדי לגור קרוב אליכם, ההורים.
משמח ומרגש, נכון?

אתם כבר מדמיינים בעיני רוחכם ארוחות שבת משפחתיות, רגעים קסומים של בייביסיטר עם הנכדים, יחסים נהדרים עם הבן, הבת, החתן ואפילו עם הכלה (!), שמתגוררים ממש קרוב, אצלכם בחצר.

אבל, אז, מתגנבת לראש מחשבה נוספת:

הרי ידוע שלפי דיני הנחלות מותר לבנות רק שני בתים בנחלה (ועוד יחידת דיור קטנה) ומותר רק לשלושה דורות להתגורר בה – סבים, הורים ונכדים. נשאלת השאלה, אם אנחנו מעניקים היום זכות לאחד מילדינו, מה יהיה עם הילדים האחרים? איך הם ירגישו אם נרשה לאחד מהם לבנות בית בנחלה? איך נשמור על יחסים טובים בין כל האחים מבלי ליצור תחושה של העדפה, אפליה וקיפוח?  

רגע לפני שיוצקים את היסודות לבית החדש ותוקעים יתד ראשונה, חשוב מאוד לשבת עם בני המשפחה ולערוך הסכם משפחתי.

ההסכם אמור לשקף בדיוק מהן הזכויות שניתנות לבן או לבת העומדים לבנות את ביתם בסמוך להורים. בהסכם כאמור אפשר ואף רצוי לקבוע אילו זכויות תישמרנה לשאר בני המשפחה, כולל ההורים, בין במהלך חייהם של ההורים ובין לאחר אריכות ימיהם.
כמו כן, חשוב להבהיר את הזכויות של בני הזוג של הילדים, אשר מן הסתם הם שותפים לחייהם של ילדינו והורים לנכדינו. בני הזוג לוקחים על עצמם התחייבויות הכרוכות בהשקעות ובהליך הבנייה, יש להגן גם עליהם ולהגדיר את זכויותיהם וחובותיהם בנוגע לנחלה.

הוראות ההסכם המשפחתי הן אלו שתקבענה איך, מתי ומה יקרה בעתיד.

לדוגמא: ניתן, אך לא חובה, להבהיר בהסכמה, שהזכות הניתנת לבנים להקים בית בנחלה ולהתגורר בו איננה מקנה להם זכות עתידית לקבל את מלוא הזכויות בנחלה ושמורה להם בעיקר זכות המגורים (עליה מומלץ להגן, בנוסף, גם באמצעות הסכם שכירות).
יחד עם זאת, חשוב מאוד גם לשמור על זכותם של הבנים להחזר הכספים שהם משקיעים בנחלה, ולקבוע בהסכם שאם יידרשו לפנות את ביתם במועד עתידי כלשהוא – יקבלו פיצוי כספי מההורים או מיורשיהם. יש לקבע מנגנונים ועקרונות לפיהם ינהגו בני המשפחה בעתיד, על מנת שייחסכו ויכוחים וסכסוכים משפחתיים מיותרים.  

דוגמא נוספת: אפשר להסכים מראש ששמורה לאחד מהילדים, שאינו הבן שיהיה בעתיד בעל הזכויות בנחלה, הזכות לפצל מגרש מהנחלה.
גם זו דרך אפשרית למציאת פתרונות לחלוקה הוגנת (עד כמה שניתן) של הזכויות בנחלה בין מספר ילדים.

צריך כמובן לוודא שלא תהיה סתירה בין ההסכם המשפחתי לצוואות של ההורים, כי מבחינה משפטית, יש “כוחות שונים” לכל אחד מהמסמכים.

המסר החשוב לזכור: כדאי לדבר על הכל היום ולהעלות את ההסכמות על הכתב. מדובר בתהליך מורכב ורגיש, אך כשמדברים על הדברים ברוח טובה, בהבנה ובשיתוף פעולה, מונעים הרבה מחלוקות משפחתיות עתידיות, העלולות להביא עד כדי קרע משפחתי שאיננו ניתן לגישור.

מאמרים נוספים

Close Menu